AKTUALNOŚCI

Czym jest lakier proszkowy?

Czym jest lakier proszkowy? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Lakier proszkowy to rodzaj powłoki stosowany do malowania różnych powierzchni, oferujący wysoką odporność na warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, korozję, a także promieniowanie UV. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod malowania, które wykorzystują płynne farby, lakierowanie proszkowe polega na aplikacji suchego proszku. 

Proces ten zazwyczaj obejmuje kilka kroków. Najpierw, powierzchnia przedmiotu do malowania musi być odpowiednio przygotowana – zazwyczaj przez oczyszczenie i zmatowienie, aby poprawić przyczepność powłoki. Następnie, proszek jest elektrostatycznie naładowany i rozpylany na powierzchni przedmiotu przy pomocy specjalnego urządzenia – pistoletu do malowania proszkowego. Naładowane cząsteczki proszku przyciągają się do przedmiotu, tworząc równomierną warstwę.

Po nałożeniu proszku, przedmiot jest umieszczany w piecu utwardzającym, gdzie wysoka temperatura powoduje, że proszek stapia się, tworząc jednolitą, trwałą i elastyczną powłokę. Dzięki temu procesowi, malowanie proszkowe jest wyjątkowo efektywne w aplikacji na metalach, takich jak części samochodowe, rowerowe, meble metalowe, sprzęt AGD i wiele innych.

Lakierowanie proszkowe jest cenione za swoją wydajność, trwałość oraz ekologiczność, ponieważ proces ten generuje bardzo małe ilości odpadów i niemal całkowicie eliminuje emisję lotnych związków organicznych (LZO), które są typowe dla tradycyjnych lakierów i farb.