
RAL – system oznaczania barw oparty na porównaniu z wzorcami.
Sposób ten oznacza barwy farb między innymi do metalu, lakierów samochodowych i wiele innych zastosowań, w tym także farb mieszanych komputerowo, niezależnie od ich producentów.
Nazwa RAL to skrót zaczerpnięty od nazwy niemieckiej instytucji utworzonej w latach dwudziestych XX wieku: Reichsausschuss für Lieferbedingungen, od roku 1980 nazywanego: Niemieckim Instytutem Jakości i Oznaczeń RAL Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung e. V.
Jednym z zadań tego instytutu jest systematyzacja opisu barw dla zastosowań przemysłowych i handlu. Za jakość odwzorowania barw we wzornikach przez 75 lat odpowiedzialna była jedna firma zajmująca się ich wytwarzaniem, Muster-Schmidt założona w Berlinie w 1905 roku. System powstał w 1927 r. i początkowo zawierał 30 barw, obecnie systematyzuje ich ponad 200. Dla odróżnienia od innych, rozbudowanych systemów oznaczania barw, nazwany został RAL CLASSIC.
Oznaczenie składa się z napisu "RAL" i czterech cyfr:
RAL 10xx – grupa odcieni żółtych
RAL 20xx – grupa odcieni pomarańczowych
RAL 30xx – grupa odcieni czerwonych i różowych
RAL 40xx – grupa odcieni purpurowych i fioletowych
RAL 50xx – grupa odcieni niebieskich
RAL 60xx – grupa odcieni zielonych
RAL 70xx – grupa odcieni szarych
RAL 80xx – grupa odcieni brązowych
RAL 90xx – grupa odcieni białych i czarnych
Dodatkowo stworzono bardziej dokładny model nazwany RAL DESIGN, który obejmuje 1625 barw i systematyzuje je z uwzględnieniem doświadczalnie zmierzonej jasności i nasycenia.
Notacja barw w RAL Design System to kod numeryczny, który składa się z napisu "RAL" i siedmiu cyfr np.: RAL 210 60 30, gdzie 210 to odcień (Hue), 60 to jasność (Lightness), a 30 to chrominancja (Chroma), co ilustruje położenie w przestrzeni barw CIE LCH.
|